Ministerstvo obrany a Armáda České republiky » Celoresortní zpravodajství

Celoresortní zpravodajství

15.6.2018 •Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata ve čtvrtek pokračoval sérií návštěv ve vojenských posádkách. Dalším útvarem, do kterého zavítal, byl 43. výsadkový prapor v Chrudimi. Čtyři roky stál v jeho čele, následně velel 4. brigádě rychlého nasazení.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

14.6.2018 •Na základě rozhodnutí summitu NATO vysílají členské státy své jednotky v rámci Posílené předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence - eFP) do pobaltských států a Polska. Česká republika se zapojuje do tohoto úkolového uskupení NATO na území Lotyšska, kam hranický 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ vyčleňuje minometnou četu.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

14.6.2018 •Až do pátku 15. června trvá kurz společné skupiny logistické podpory (Joint Logistics Support Group – JLSG), který v prostorách Akademie ozbrojených sil Slovenské republiky v Liptovském Mikuláši pořádá Mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky (MLCC) ve spolupráci s velitelstvím NATO pro operace (ACO) a logistickými specialisty z aliančních zemí.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

14.6.2018 •Za účasti téměř tisícovky vojáků z devatenácti států končí v těchto dnech na území Maďarska a Slovenska mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2018. Do společného výcviku jednotek pozemní protivzdušné obrany se zapojili také čeští vojáci, převážně z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

14.6.2018 •Týden plný zvratů, nečekaných událostí a především získávání cenných zkušeností. To si v současné době zažívá 42 studentů z celé České republiky v rámci 11. ročníku celostátního finále soutěže Europa Secura. Ti, coby vyslanci zemí Evropské unie, byli vysláni na průzkumnou misi do politicky značně nestabilního státu Dormenistánu.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

13.6.2018 •Dnes přesně 5009 letových hodin. Právě tolik nalétal vrtulník W-3A Sokol s číslem 0718 na trupu v Armádě ČR. Slouží u 24. základny dopravního letectva ve Kbelích a je využíván především pro leteckou záchrannou službu v Líních a v Bechyni. Jde o první Sokol na světě s tak vysokým počtem letových hodin. To vše bez větších závad.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

13.6.2018 •V těchto dnech probíhá ve vojenském újezdu Hradiště příprava vojáků 43. výsadkového praporu z Chrudimi, kteří budou už letos posilovat český příspěvek v misích v Afghánistánu a v Mali. Jedná se o výcvikovou jednotku o síle čtyřiceti mužů, kteří budou v provincii Lógar cvičit afghánskou speciální policii a sedmdesátičlenný tým, jehož úkolem bude zabezpečit činnost mentorovacích mezinárodních jednotek na základně Koulikoro.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

12.6.2018 •Výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení elektronického boje neboli vedení bojové činnosti v prostředí rušení radiolokačních i rádiových prostředků. To byl hlavní cíl mezinárodního cvičení Ramstein Guard, které se uskutečnilo ve dnech 4. až 8. června ve vzdušném prostoru České republiky.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

12.6.2018 •Velitelé vojenských hasičských jednotek z vojenských letišť vybraných zásobovacích úseků Centra zabezpečení munice a z Velitelství výcviku-Vojenské akademie Vyškov se po dvou letech vrátili na americkou leteckou základnu v německém Ramsteinu. Od 4. do 8. června se tu konal odborný výcvik ve vedení hasebního zásahu s vyproštěním raněných na trenažéru hořící budovy a na trenažéru havarovaného hořícího letadla.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

12.6.2018 •Slavnostním nástupem na letišti v Kábulu dne 8. června oficiálně zahájilo činnost 17. úkolové uskupení (ÚU) Armády České republiky (AČR) v mnohonárodní operaci Resolute Support na území Afghánistánu. Slavnostního předání a převzetí operačního úkolu se zúčastnili velitel 16. ÚU AČR plukovník Pavel Levý, velitel 17. ÚU AČR podplukovník Václav Malát, velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek, zástupce velitele základny HKIA plukovník William E. Courtemanche a velitel slovenského kontingentu podplukovník Milan Žilinčák.

<!--WTD_ASSET(TITLE)-->

Zobrazena stránka 2 z 1052
<1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12>