Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Radar v centru pozornosti

Radar v centru pozornosti

Ministerstvo obrany vyšlo vstříc velikému zájmu novinářů a ve čtvrtek 8. února 2007 umožnilo zástupcům sdělovacích prostředků návštěvu režimového pracoviště v Nepolisích.

Právě zde se nachází jedno z páteřních radarových stanovišť. Zdejší radar typu RAT 31-DL splňuje technické požadavky a normy NATO i EU. Například maximální vyzařovací výkon je více než 10x menší než u současného typu P-37 a více než 30x menší než u radaru PRV-17.

Radar v Nepolisích, který zapadá do společného a integrovaného systému protivzdušné obrany členských států NATO (NATINADS), je třídimenzionální, což znamená, že je schopen měřit azimut, vzdálenost i výšku vzdušných objektů.

fotografie 4

Hned v úvodu setkání s pracovníky médií uvedl ředitel Sekce rozvoje druhů sil - operační sekce MO brigádní generál Ivo Zbořil, že radar v Nepolisích je zcela jiný než případný americký radar v Brdech. Doplnil také, že k povolení návštěvy novinářů v tomto režimovém pracovišti vedla skutečnost, kterou již zmínil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pavel Štefka, tedy odstranit všechna tabu o radaru.

„Zdejší radar je v současné době v procesu testování, předpokládáme, že během letošního léta budou zahájeny vojskové zkoušky, po nichž přejde pod velení české armády a bude poskytovat informace do sytému NATINADS,“ zdůraznil generál Zbořil.

Radarové stanoviště v Nepolisích, stejně jako druhý radar u Slavkova, bude sloužit spolu s dalšími v aliančním systému velení a řízení, který má za úkol nepřetržité sledování vzdušného prostoru, jeho průzkum a organizaci a řízení letového provozu. Může být využit také pro potřeby civilního letectví.

Zástupce velitele brigády velení, řízení a průzkumu podplukovník Jaroslav Kalkant představil projekt výstavby radarového stanoviště v Nepolisích a informoval o úkolech, které plní jednotky brigády.

Zároveň prozradil, že radar RAT 31-DL přizpůsobila italská firma Selex požadavku, aby dokázal být v provozu nepřetržitě 1200 hodin bez jediné poruchy.

Starosta obce Nepolisy Jiří Šustr v diskusi podtrhl, že on, na rozdíl od svých kolegů v Brdech,si přítomnost vojáků v obci pochvaluje.

„Už proto, že jsme měli od zahájení přípravy projektu na zastupitelstvu k dispozici všechny informace, které nás zajímaly. Byly to odborné posudky renomovaných specialistů a my neměli, a nemáme, důvod pochybovat o tom, že by měl mít radar nějaké negativní důsledky na život v obci a jejím okolí," řekl starosta.

Generál Zbořil (uprostřed) při tiskové konferenci Z tiskové konference Starosta obce Jiří Šustr (uprostřed)při tiskové konferenci Z tiskové konference