Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Mise, v níž přálo štěstí

Mise, v níž přálo štěstí

Oficiální přivítání sto dvaceti vojáků elitní 601. skupiny speciálních sil, kteří se po půlroce vrátili z nelehké bojové mise v dalekém Afghánistánu, se uskutečnilo v pátek 1. prosince 2006 ve společenském domě v Prostějově.

K úspěšnému splnění úkolů v operaci Enduring Freedom jim na Hanou přijel popřát předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček, předseda vlády Mirek Topolánek, ministr obrany Jiří Šedivý, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pavel Štefka a další představitelé. Nechyběl mezi nimi ani velvyslanec USA Richard W. Graber, bývalý ministr obrany Karel Kühnl ani ředitel Vojenského zpravodajství brigádní generál Miroslav Krejčík.

Kontingent 601. skupiny speciálních sil dokázal pod velením plukovníka gšt. Ondreje Páleníka, že i malá země ve středu Evropy může hodně pomoci ve vzdáleném Afghánistánu. Dokázali, že česká armáda má skvěle připravené vojáky.

Ostatně většina řečníků hovořila ve svých vystoupeních na adresu prostějovských speciálů s velikým uznáním. Vrchní velitel ozbrojených sil prezident republiky Václav Klaus zaslal do Prostějova osobní dopis, který přítomným ve velkém sále přečetl ministr obrany Jiří Šedivý.

Prezident republiky v něm vzkázal, že pozorně sledoval průběh nelehké mise a je velmi potěšen, že naši vojáci dokázali, že patří k nejlepším.

Velitel kontingentu a všech jeho 119 podřízených převzali z rukou ministra obrany medaile Za službu v zahraničí. Jedenáct z nich poté obdrželo Záslužné kříže I., II. a III. stupně ministra obrany. Náčelník Generálního štábu AČR udělil deseti příslušníkům kontingentu Pamětní odznak Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého.

Dalších dvanáct vojáků, kteří se vrátili z Afghánistánu, bylo oceněno rozhodnutím ředitele Vojenského zpravodajství pamětním odznakem. Bojový prapor jednotky byl dekorován stuhou Generálního štábu AČR a za Sdružení válečných veteránů připevnil čestnou stuhu na prapor předseda tohoto sdružení Pavel Budínský.

„Věděli jsme, že jdou do opravdového boje a že zažijí situace, v nichž skutečně mohou přijít o život. Ale jenom oni sami znají hloubku nebezpečí, jemuž byli při svých akcích vystaveni. Veřejnost ani jejich nejbližší se však od nich pravděpodobně žádné podrobnosti nedozvědí,“ uvedl na adresu vyznamenaných náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pavel Štefka.

Velvyslanec Spojených států amerických v ČR Richard W. Graber řekl: „Neukázali jste jenom houževnatost, ale získali jste si i respekt vojáků, s nimiž jste sloužili. Vím, že pro mnohé z vás se jednalo už o druhé nasazení v Afghánistánu. To, že jste se vrátili všichni a v pořádku domů, svědčí o vaší profesionalitě. Přijměte mým jménem poděkování amerického lidu.“

Hosté slavnostného nástupu v Prostějově Ministr obrany zahájil slavnostní nástup Pohled do sálu

plukovník Páleník převzal čtvrté nejvyšší vyznamenání americké armády - Řád bronzové hvězdy, který se uděluje cizincům jen vyjímečně Udělení medaile Za službu v zahraničí předsedou vlády a náčelníkem GŠ AČR Udělení medailí ministrem obrany