Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Velitelství Vojenské policie Tábor

Velitelství Vojenské policie Tábor

Velitelství Vojenské policie Tábor

Velitel:

plukovník Jiří Neubauer

Z historie:

Vojenská policie byla zřízena 21. ledna 1991. Její činnost upravuje zákon č. 124/1992 Sb., o Vojenské policii, ve znění pozdějších předpisů. Zároveň se řídí platnými právními předpisy branného zákonodárství České republiky, trestním zákonem, trestním řádem, zákonem o přestupcích. Její vztahy k velitelským orgánům a příslušníkům ozbrojených sil jsou konkretizovány interními normativními akty Ministerstva obrany České republiky.

Velitelství Vojenské policie Tábor je jedno z velitelství Vojenské policie dislokované v posádce Tábor a je podřízeno Hlavnímu velitelství Vojenské policie Praha.

Je výkonným orgánem policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž přísluší hospodařit Ministerstvu obrany v rozsahu zákona o Vojenské policii na území České republiky. Pro činnost velitelství Vojenské policie Tábor je toto území vymezeno obcemi s rozšířenou působností: Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany, Blovice, Domažlice, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Sušice, Tachov, Benešov, Beroun, Černošice, Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany, Vlašim, Votice, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Náměť nad Oslavou, Kutná Hora, Čáslav.

Příslušníci velitelství se zúčastnili zahraničních misí UNPROFOR, IFOR, SFOR, KFOR, ISAF, ENDURING FREEDOM, IZ SFOR, KAIA a působí v kontingentu Vojenské policie v silách MNF (I) na území Iráku.

Hlavní úkoly:

Velitelství Vojenské policie Tábor zajišťuje policejní ochranu vojenských útvarů a zařízení Ministerstva obrany na teritoriu Jihočeského kraje, vojenských újezdů Boletice a Brdy a zajišťování policejní ochrany leteckých základen Čáslav a Náměšť nad Oslavou.

Podílí se na zabezpečování kázně a pořádku ve vojenských objektech a mezi vojáky na veřejnosti, dohlíží na bezpečnost provozu ozbrojených sil a ostatních dopravních prostředků ve vojenských objektech. Dále plní úkoly policejní ochrany a doprovodu určených osob, vojenského materiálu a působí v řízení o trestných činech jako policejní orgán. Šetří přestupky vojáků, odhaluje trestné činy, zjišťuje jejich pachatele a činí opatření k předcházení trestné činnosti.


Autor: kapitán Vladimír Keprt, velitelství Vojenské policie Tábor