Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Češi patří k absolutní špičce

Češi patří k absolutní špičce

V neděli 8. října 2006 navštívil ministr obrany ČR Jiří Šedivý, v doprovodu náčelníka GŠ AČR armádního generála Pavla Štefky, zástupce NGŠ – ředitele SOC MO generálmajora Emila Pupiše, ředitele Vojenského zpravodajství brigádního generála Miroslava Krejčíka a ředitele sekce KIS MO – náčelníka spojovacího vojska brigádního generála Jiřího Balouna, kontingent speciálních sil, který působí na jihu Afghánistánu.

Příslušníci 601. skupiny speciálních sil pod velením plukovníka Ondreje Páleníka od května letošního roku plní úkoly v rámci operace Enduring Freedom na jihu Afghánistánu.

"Hlavním úkolem českých vojáků v určené operační oblasti bylo přispět k ustanovení afghánské vlády. Oblast je v současné době plně pod kontrolou této vlády a je to především zásluha našich vojáků," uvedl na základně, která se nachází v blízkosti letiště v Kandaháru, velitel kontingentu plukovník Páleník.

Situace na jihu Afghánistánu je však velice napjatá, o čemž svědčí i množství útoků vedených na základnu spojeneckých sil. "Jen za posledních pět měsíců jich bylo 34, a přestože v měsíci září měli muslimové svátek ramadán, k oslabení aktivit protiafghánských sil nedošlo," doplnil plukovník Páleník.

Příslušníci 601. skupiny speciálních sil již v misi Enduring Freedom působili v roce 2004, kdy plnili úkoly na severu Afghánistánu. Obě nasazení však nelze podle názoru velitele srovnávat.

"Počet útoků bojovníků Talibanu je nyní podstatně vyšší." Stejný názor zastává také náčelník GŠ AČR armádní generál Pavel Štefka. "Situace v roce 2004 nebyla tak vyhrocená. Počet útoků vzrostl a tím samozřejmě stoupá riziko přímých kontaktů s nepřítelem. Příslušníci kontingentu se podílejí na různých speciálních operacích, do kterých patří speciální průzkum a různé útočné operace, které následují po zjištění určitých údajů," objasnil úkoly prostějovských specialistů generál Štefka.

Podle jeho názoru právě skutečnost, že i přes přímé kontakty s bojovníky hnutí Taliban nedošlo u české jednotky k žádným ztrátám a vážným zraněním, svědčí o vysoké profesionalitě příslušníků speciální skupiny.

"Je to výsledek jejich tvrdého výcviku," dodal náčelník Generálního štábu AČR.

Češi patří k absolutní špičce 1 Češi patří k absolutní špičce2 Češi patří k absolutní špičce3 Základnu v Afghánistánu navštivili hosté z Prahy

Za velice komplikovanou považuje situaci v jižním Afghánistánu také ředitel Vojenského zpravodajství brigádní generál Miroslav Krejčík. "Hlavním protivníkem v tomto prostoru je hnutí Taliban, které zde má svoje uskupení a vede velmi silnou a kvalifikovanou bojovou činnost nejen proti jednotkám Enduring Freedom, ale také proti afghánské armádě a proti afghánské národní policii. Situace je kritická, není lepší, než byla předtím. Je horší," uvedl na základně v Kandaháru generál Krejčík a dodal: "Prognózy jsou přesto optimistické, a pokud se podaří semknout úsilí všech sil, které jsou zde zainteresovány, tak se podaří problém Afghánistánu vyřešit – ale může to trvat i několik let."

Speciální úkoly a úderné operace malého rozsahu plní čeští vojáci z předsunuté základny, kde se příslušníci bojové části jednotky střídají v třítýdenních až šestitýdenních cyklech.

Pak je nezbytný odpočinek, regenerace sil a také nutná údržba techniky a výzbroje. Nepřítelem zde nejsou jen dobře vyzbrojené skupiny talibanských bojovníků, ale také téměř nesnesitelné vedro a všudypřítomný prach.

Příslušníci kontingentu speciálních sil se zúčastnili téměř třiceti bojových operací. "Z bojů jsme vyšli vždy vítězně. Podařilo se nám zadržet cíle vysoké důležitosti. Zde na jihu se jedná o regulérní válku. Několikrát jsme se dostali do styku s nepřítelem, ale opakuji, všichni jsme zdraví a nedošlo k žádnému vážnému zranění," zdůraznil při setkání s novináři velitel kontingentu plukovník Ondrej Páleník.

Vysoké profesionality příslušníků našeho kontingentu si nesmírně váží také ministr obrany Jiří Šedivý. Podle jeho vyjádření české vojáky vysoce hodnotí nejen Američané, ale také všichni, kteří zde s nimi spolupracují. "Velitelé, se kterými jsem zde hovořil, říkají, že naši vojáci jsou na stejné úrovni jako jejich síly. Češi jsou naprostá špička, špička špiček," řekl na adresu příslušníků kontingentu speciálních sil ministr Šedivý a dodal: "Na vlastní oči jsem se přesvědčil o tom, co jsem věděl již před návštěvou: 601. skupina patří k tomu naprosto nejlepšímu, co v armádě máme. Jsou stejně dobří jako nejlepší speciální jednotky Británie, USA či Austrálie a jako jedni z mála s těmito silami také spolupracují. Mají navíc jednu velkou výhodu: dojdou pěšky i do vysokohorských míst, kam se jiní nedostanou nebo neodváží. To je zejména v místech jejich momentálního nasazení obrovský přínos. Zdánlivá maličkost, ale jejich kolegové z jiných zemí to ohromně oceňují."

Setkání na základně 1 Setkání s ministrem obrany ČR

Foto autor a archiv Kontingentu speciálních sil