Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Další mimořádný úspěch travního lyžaře

Další mimořádný úspěch travního lyžaře

Jan Němec již po páté obhájil vítězství na Světovém poháru v travním lyžování.

Jednomu z nejúspěšnějších sportovců Dukly se na začátku září podařilo zhodnotit svůj mimořádný talent. Světový pohár se tentokrát konal v italském Forni di Sopra a Jan Němec již pátou sezónu vybojoval zlatou medaili a stal se tak absolutním vítězem i přes velkou konkurenci hlavně italských soupeřů. Atmosféra závodu byla díky velkému množství výrazně fandících italských fanoušků psychicky hodně vypjatá. Přesto si Jan Němec s celkovým počtem 1390 bodů může do seznamu svých úspěchů zapsat další vítězství. O 132 bodů byl lepší než  Ital E. Fraue a o 272 bodů za ním zůstal další Ital F. Cerenntin.

Samotný Jan Němec hodnotí závod následovně:  „Jsem velice šťastný, že se mi podařilo Světový pohár popáté vyhrát. Letos to byl „na trávě“ můj hlavní cíl. Ale každý, kdo tuto sezónu sleduje, ví, že jsem měl vzhledem k později uzavřené reprezentační smlouvě o pár startů méně, než moji soupeři a tím pádem velký handicap a dalších pár závodů jsem musel vynechat vzhledem ke zraněním, která mě provázela téměř celé léto.

Letos to bylo hodně těžké, protože se často jelo v dešti nebo na velice kluzkém a mokrém terénu a Italové byli opravdu moji největší soupeři. Bojovali se mnou o vítězství až do poslední chvíle naplno. Na kopci jsme samozřejmě soupeři, ale v civilu, když sundáme kombinézy a lyžáky, jsme normálně kámoši a vycházíme bezvadně.

Vítězství ve Světovém poháru si velice cením, protože vím, kolik je za tím dřiny nejen mé, ale i lidí, kteří patří k mému nejužšímu týmu. Toto vítězství stavím ve svém vlastním žebříčku dokonce výše, než vítězství na mistrovství světa, protože podle mě svědčí o výsledku v dlouhodobé soutěži a nemůže to být náhodný úspěch jednoho nebo dvou závodů.“

Jan Němec 1 Jan Němec 2 Jan Němec 3

Jan Němec je příslušníkem Dukly od roku 2002 a je nositelem pěti zlatých medailí z mistrovství světa a po letošním úspěchu také pěti zlatých medailí ze Světového poháru. V anketě o nejlepšího armádního sportovce za rok 2005 se umístil na čtvrtém místě. (Hned za takovými špičkami jako je Kateřina Neumannová, Jakub Janda a Roman Šebrle). Škoda, že travní lyžování není zahrnuto do olympijských sportů, protože je téměř jisté, že i v této soutěži by nás Jan Němec ve svých disciplínách slalom, obří slalom a super obří slalom, reprezentoval více než dobře.

Pozn.:

Travní lyžování je velmi mladé sportovní odvětví. První lyže pro jízdu v trávě zkonstruoval Němec Josef Kaiser v roce 1963 a první mistrovství světa se konalo v roce 1979.