Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Ministr obrany se rozloučil se speciálními silami v Prostějově

Ministr obrany se rozloučil se speciálními silami v Prostějově

Ministr obrany Karel Kühnl se v pondělí 20. března 2006 v doprovodu svého prvního náměstka Pavla Štalmacha, náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Pavla Štefky a ředitele Vojenského zpravodajství brigádního generála Miroslava Krejčíka rozloučil s vojáky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova.

Ti zhruba v polovině dubna odletí už podruhé do Afghánistánu, kde budou plnit bojové úkoly v misi Enduring Freedom.

Ministr obrany Karel Kühnl v nadsázce řekl, že Afghánistán ještě dlouho nebude oblíbenou destinací cestovních kanceláří. Velice ocenil připravenost jednotky a její odvahu jít do mise, která je skutečně bojová v tom pravém slova smyslu.

Náčelník Generálního štábu generálporučík Pavel Štefka neskrýval svou hrdost na elitní jednotku. „ Vím, že jste dobře připraveni“, prohlásil a dodal, že služba v Afghánistánu nebude jednoduchá.

Brigádní generál Miroslav Krejčík, ředitel Vojenského zpravodajství, pod které 601.skupina speciálních sil patří, vyjádřil za všechny přítomné přání, aby se za půl roku všichni vojáci ve zdraví vrátili. Ocenil i podporu, kterou mají vojáci ve svých rodinách a nejbližších.

Už tradičně se slavnostního nástupu zúčastnil zástupce města Prostějov. Nadstandardní vztahy vojáků a města dnes dostaly symbolickou podobu, když místostarosta Prostějova Miroslav Pišťák převzal z rukou ministra obrany Záslužný kříž III.stupně. Velitel 601. skupiny speciálních sil plukovník Ondrej Páleník poté z rukou místostarosty obdržel prapor města Prostějova.

Plukovník Páleník na závěr slavnostního nástupu slíbil, že jeho jednotka splní svůj úkol se ctí a bude co nejlépe reprezentovat Českou republiku, Armádu České republiky i město Prostějov.

Slavnostní rozloučení vyvrcholilo položením květin u pietního místa útvaru, které je trvalou upomínkou na vojáky, kteří už nemohou být mezi námi.

Ministr obrany se rozloučil se speciálními silami v Prostějově 1 Ministr obrany se rozloučil se speciálními silami v Prostějově 2 Ministr obrany se rozloučil se speciálními silami v Prostějově 3 Ministr obrany se rozloučil se speciálními silami v Prostějově 4