Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Ministr obrany s poslanci navštívil 601. skupinu speciálních sil v Prostějově

Ministr obrany s poslanci navštívil 601. skupinu speciálních sil v Prostějově

Poslanci sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost dnes za doprovodu ministra obrany Karla Kühnla a náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Pavla Štefky navštívili elitní 601. skupinu speciálních sil v Prostějově.

Husté sněžení dnes uvítalo návštěvu vzácných hostů v Prostějově. Ministr obrany Karel Kühnl a generálporučík Pavel Štefka si spolu s poslanci vyslechli na úvod základní informace o jednotce i o připravované účasti v misi Enduring Freedom na území Afghánistánu.

Briefing jim podal velitel 601.skupiny speciálních sil a zároveň velitel českého kontingentu plukovník Ondrej Páleník. Návštěva, která je asi poslední před odletem českých specialistů do zřejmě nejnáročnější mise v novodobé historii české armády, pokračovala prohlídkou zbraní a vybavení. Ministr obrany i poslanci se tak mohli seznámit s nejmodernější technikou i zbraňovými systémy, které 601. skupinu speciálních sil staví mezi nejlepší speciální útvary světa.

Prostějovští specialisté pak předvedli pestrou ukázku bojové přípravy. Překvapené hosty doslova zmrazily přívaly sněhu způsobené průletem několika vrtulníků, z nichž v těsné blízkosti překvapených hostů slanila bojová jednotka, která následně předvedla učebnicový přepad nepřátelského objektu.

O hodinu později už poslanci mohli ocenit práci jednotky ve zcela jiném terénu, a to pod vodou. Dvojice potápěčů pod ledovým příkrovem umístila nálože k maketě mostu, který pak z bezpečné vzdálenosti zlikvidovali.

Ministr obrany Karel Kühnl po zhlédnutí ukázek řekl: „ Je vidět, že jednotka je skvěle připravena stejně jako při poslední misi, ale dnes je právě o zkušenosti z Afghánistánu silnější.“

Také předseda výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím byl s návštěvou spokojen. „Tahle jednotka mě nemohla nijak překvapit, tady v Prostějově to prostě všechno perfektně funguje“.

Na závěr návštěvy si pak mohli hosté vyzkoušet některé zbraně, které dopoledne zhlédli na improvizované výstavě. Například ministr obrany neodolal možnosti a vypálil si jednu symbolickou ránu z granátometu.

 

Prostějovští specialisté se připravují do Afghánistánu Prostějovští specialisté se připravují do Afghánistánu2 Prostějovští specialisté se připravují do Afghánistánu3
Prostějovští specialisté se připravují do Afghánistánu4 Prostějovští specialisté se připravují do Afghánistánu5 Prostějovští specialisté se připravují do Afghánistánu6