Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Putovní výstava Místa utrpení, smrti a hrdinstvi

Putovní výstava Místa utrpení, smrti a hrdinstvi

V pondělí 8. prosince 2008 byla na Univerzitě obrany v Brně zahájena výstava věnovaná památce vězňů nacistických koncentračních táborů z českých zemí.

Dvacáté století poznamenalo vedle nespočtu pozitivních událostí také mnoho tragických úseků. Osvětim, Birkenau, Treblinka, Buchenwald, Dachau, Mauthausen, Majdanek to jsou symboly nacistického zla a krutosti. Realitu hrůz nacistických koncentračních táborů, věznic a káznic od nástupu fašismu v Německu až po konec II. světové války v Evropě zachycuje výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství, která je k vidění ve vestibulu Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany v brněnské Kounicově ulici.

fotografie 1 fotografie 2 fotografie 3

Zločiny páchané v těchto koncentračních táborech přesahují schopnosti lidského chápání. Nesnesitelné životní podmínky, zbavující vězně veškeré lidské důstojnosti, hromadné vraždění v plynových komorách, mučení, popravy bez soudu, tisíce mrtvých a zubožených dětí, zločinné lékařské pokusy na živých lidech, naprosté pošlapání všech lidských práv takový byl obraz, který se od léta roku 1944 naskýtal osvoboditelům, když vstupovali do bran těchto táborů smrti.

Těžiště výstavy s podtitulem Vězni z českých zemí v nacistických koncentračních táborech je ve fotografiích a dokumentech z táborů. Vystavený soubor 28 panelů je doplněn sbírkovými předměty Moravského zemského muzea v Brně. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout oblečení vězňů, uniformu nacistického dozorce a drobnosti z majetku lidí, kteří tábory prošli.

fotografie 4 fotografie 5 fotografie 6

K vzácným exponátům patří například šachovnice vyrobená vězněm Otakarem Tauferem v Kounicových kolejích, poštovní dokumenty z poštovního provozu s ghettem Terezín nebo fragment preparované lidské kůže s tetováním z majetku manželky velitele koncentračního tábora Buchenwald a hlavní dozorkyně Ilsy Kochové.

Na realitu hrůz nacistických koncentračních táborů bychom neměli nikdy zapomenout. Výstava, která probíhá na půdě Univerzity obrany, je koncipována tak, aby v mladých lidech nejen vzbudila zájem o tuto problematiku, ale vyvolala i vlastenecké uvědomění a kladný vztah k respektování demokracie a lidských práv.

fotografie 7 fotografie 8 koncentrační tábor Osvětim

Jsem rád, že se tato putovní výstava nyní koná na naší univerzitě a chci poděkovat Historické skupině Osvětim z Českého svazu bojovníků za svobodu a Památníku Terezín za odvedenou práci na tomto záslužném projektu,“ uvedl při vernisáži rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Rudolf Urban, který spolu s primátorem města Brna Romanem Onderkou převzal záštitu nad výstavou.

Výstava je otevřená pro veřejnost v pracovní dny od 8 do 18 hodin a potrvá do 30. ledna 2009. Vstup je zdarma.

Foto: Mgr. Zdeňka Dubová a Pavel Pazdera


Autor: Pavel Pazdera