Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Připomenutí posledních výstřelů

Připomenutí posledních výstřelů

Žulový památník na návrší u obce Slivice na Příbramsku připomíná, že zde před třiašedesáti lety zazněly jedny z posledních výstřelů 2. světové války.

Přestože 2. světová válka skončila v Evropě 8. května 1945, na našem území se stále vedly urputné boje. V Praze vrcholilo povstání a ve směru na západ se přes Čechy stahovaly poslední zbytky ustupujících německých armád.

V květnových dnech 1945, kdy naši vlast osvobozovaly sovětská a americká armáda, se snažily některé nacistické jednotky probít do amerického zajetí. Právě u Slivice jim v noci z 11. na 12. května 1945 zkřížily cestu stovky partyzánů z brdských lesů podporovaných střeleckou divizí generála M. S. Šumilova a tankovou jednotkou generála K. A. Sviridova. Do zajetí zde po mohutném útoku legendárních raketometů Kaťuše padly tisíce německých vojáků.

Pietní akt ve Slivici 1 Pietní akt ve Slivici 2 Pietní akt ve Slivici 3

Stejně jako v minulosti i letos si toto výročí, kdy za strašlivým dějstvím 2. světové války spadla konečná opona, připomněli nejen obyvatelé obce Slivice.

Pietní vzpomínky, kterou organizovala obec ve spolupráci s příbramským Hornickým muzeem, se v pondělí 12. května 2008 zúčastnil náměstek ministryně obrany pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva spolu s ředitelem sekce plánování Generálního štábu AČR plukovníkem gšt. Františkem Mičánkem a další čestní hosté, mezi nimiž nechyběla ani předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková.

Pietní akt ve Slivici 4 Pietní akt ve Slivici 5 Pietní akt ve Slivici 9

Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva v projevu připomněl odkaz posledních bojů na českém území pro naši současnost i budoucnost. Řekl, že v dosud největší a nejstrašnější válce, kterou vedlo 61 zemí s bezmála dvěma miliardami obyvatel, zahynulo 25 miliónů vojáků a 30 miliónů civilistů.

Pietní akt ve Slivici 10 Pietní akt ve Slivici 11 Pietní akt ve Slivici 12

„Je dobré si aspoň občas připomenout, že nic na světě, ani svoboda a pocit bezpečí, nejsou samozřejmým darem a je třeba pro ně něco udělat, přinejmenším to, že své spojenecké závazky budeme naplňovat způsobem, který nepřipustí pochybnosti o jejich upřímnosti a opravdovosti,“ uvedl náměstek Kopřiva.