Homepage » Ministry of Defence » Organisational Structure » Deputy for EPD » Deputy Minister – Head of the Economic and Property Division

Deputy Minister – Head of the Economic and Property Division

Pavel Beran

Pavel Beran

Personal Data:

  • Marital Status: married, 2 children
  • Date of Birth: 22 March 1976
  • Languages: Czech (native), English (fluent), Russian (passive)

Areas of Expertise:

  • Financial management, financial modeling, performance management;
  • Central procurement, public tendering, project management;
  • Business transformation, financial and operational restructuring;
  • Cost reduction, process improvement, shared services centers.

Education:

  • 1999
    Master’s degree in Economics with specialisation in Finance and Management information systems (University of Economics Prague, Faculty of Finance and Accounting).

Professional Qualification:

  • 2006
    PMP® – Project Management Professional (Project Management Institute, USA);
  • 2003
    FRM® – Financial Risk Manager (Global Association of Risk Professionals, USA);
  • 2002
    FCCA – Association of Chartered Certified Accountants, UK.

Professional Experience:

  • 1 June 2015
    Appointed Deputy Minister – Head of the Economic and Property Division, Ministry of Defence of the Czech Republic.
  • From March 2012 - May 2015
    LOM PRAHA s.p., Executive Director

    Financial and operational restructuring of the manufacturing company Leading finance, HR, facility and administration teams, public tendering.

    • As of 1 December 2012 - LOM PRAHA s.p., Statutory Deputy CEO;
    • From January 2015 – member of the supervisory board of LOM PRAHA TRADE a.s.;
    • July 2014 – January 2015 – BoD member of LOM PRAHA TRADE a.s.;
    • From April 2013 – member of the supervisory board of VR Group a.s. (subs. of LOM PRAHA s.p.);
    • September – December 2012 – interim Director of The Air Force and Air Defence Military Technical Institute in Prague (VTULaPVO) – divestment project.

    Czech National Security Authority – Secret clearance

  • 2006 – February 2012
    PricewaterhouseCoopers, Manager > Director

    Finance management consulting leader for Czech and Slovak Republics.

    • Responsible for business development and delivery of various projects – focus on finance / process / restructuring advisory;
  • 2004 – 2006
    PricewaterhouseCoopers, Manager, Canada
    • Finance processes optimization and improved reporting, implementing controls and KPIs.
  • 1999 – 2004
    PricewaterhouseCoopers, Assistant > Senior, Consultant
    • 3 years as auditor, then moved into management consulting.
  • 1996 - 1999
    Allianz insurance, software analyst
    • Designing and implementing IS for processing payments and insurance administration.

Interests:

  • Aviation, history, historical topography, motorbike H-D, engineering, running;
  • CFO club in the Czech Republic.

August 2, 2017